KRUMLOVŠTÍ PIŠTCI

Domů

Historie souboru

Současnost

Fotoalbum

Repertoár

Nabídka vystoupení

Termíny vystoupení

Členové

Kontakt

Odkazy

KRUMLOVŠTÍ PIŠTCI
cz en ger

RYCHLÝ KONTAKT
ICO RYCHLÝ KONTAKT
ICO KONTAKTNÍ FORMULÁŘ
fletna
POČASÍ
AKTUÁLNĚ

Spuštěny nové stránky

Dne 2.2.2014 byly spuštěny nové stránky KRUMLOVSKÝCH PIŠTCŮ. Doufáme, že zde naleznete vše co potřebujete. Vaši Pištci

ANKETA

Líbí se Vám naše nové stránky

ANO
 
  78 %
NE
 
  0 %
NEVÍM
 
  7 %
JE MI TO JEDNO
 
  15 %
Pištci
Město Český Krumlov
jihočeský kraj
KATEGORIE / CATEGORY

Historie souboru


TISK / PRINT   ODESLAT / SEND
DATUM / DATE 26.02.2016 ZHLÉDNUTÍ / VIEW Článek zobrazen: 4155x

Historie souboru

Tradice Krumlovských pištců začíná již v roce 1988, kdy paní Věra Hanzalíková zakládá soubor při Domě dětí a mládeže vpruvod Českém Krumlově.


Foto1Postupem času se soubor rozrůstá a stále nabírá nové členy do několika svých oddělení. Malé děti se učí základy hry na flétnu a postupně se z nich stávají „skuteční pištci“, kteří nejen hrají na všechny druhy zobcových fléten, ale i tancují a zpěvem doplňují svá vystoupení. V renesančních kostýmech se objevují na veřejnosti v rámci Slavností pětilisté růže, ale vítají i krále a velvyslance ze zemí celé Evropy. Za zmínku stojí například návštěva dánské královny Margareth, švédského krále Karla XVI. Gustava a jeho manželky Sylvie, dále kanadský guvernér Roméo Le Blanca, král Kambodžského království Norodom Sihamoni a mnoho dalších významných návštěv a známých osobností.

V Českém Krumlově jakožto městě historickém a v roce 1992 zapsaném na seznam národního kulturního dědictví UNESCO je mnoho příležitostí pro oživování doby renesance a seznamování s jejím kouzlem.


V roce 1994 Krumlovští pištci obdrželi cenu města Český Krumlov za několikaleté působení a přínos v oblasti kultury.


Postupem času a upevňováním jména souboru do povědomí obyvatel města, soubor vzkvétá a rozšiřuje své pole působnosti. Soubor vystupuje nejen v Českém Krumlově, ale i v celém Jihočeském kraji a je zván na historické slavnosti a jiné akce po celé České republice. Pravidelně jezdí na Karlštejnské vinobraní, na pozvání Senátu ČR hrají Pištci ve Valdštejnských zahradách a dostávají se i na předávání cen Thálie. Také cestují do zahraničí a navštěvují Francii, Německo, Belgii, Slovinsko, Rakousko, Anglii a Itálii.


Později Krumlovští pištci spolupracují se souborem historického tance Fioretto a mají velký úspěch se svým komponovaným programem.


Foto2Oba soubory navštěvují Italskou Sulmonu, rodiště známého římského básníka Publia Ovidia Nasa, kde na historických slavnostech Giostra Cavalleresca d´Eurokrestpa získávají nové přátele a budí zájem. Na tyto slavnosti se vrací i v následujících letech.

Koncem června roku 2005 soubor křtí své první CD s názvem Hudba evropských panovnických dvorů.

V roce 2007 soubor po několikaleté přestávce opět nabírá nové členy a dělí se do dvou sekcí – na zkušené Pištce (dnes již dospělé dívky) a nové oddělení školních a předškolních dětí. Po několika letech bez nových členů tak vzniká další generace Krumlovských pištců.


Od založení souboru až do roku 2008 byla vedoucí souboru Krumlovští Pištci paní Věra Hanzalíková. Od roku 2008 převzaly vedení souboru Renata Pyšíková a Lenka Indrová a společnými silami vedou Přípravku, Písklata a Pážata, dětská oddělení se kterými už také samostatně vystupují. Petra Marie Slavková jakožto jedna z nejdéle aktivních členek vede Pištce - nejstarší oddělení souboru.


Na jaře roku 2011 pištci vydali nové CD Hudba rožmberského panství, na kterém najdete písně z období gotiky a renesance. CD obsahuje 21 skladeb a jeho převážná část byla nahrána v kostele Božího Těla v českokrumlovském klášteře, čímž si můžete vychutnat krásnou a přirozenou akustiku tohoto prostoru.


V roce 2011 se soubor připojuje k oslavám Rožmberského roku a přispívá svým komponovaným programem s názvem "Dvorská slavnost pro Petra Voka", plným hudby, zpěvu, tance a zajímavých informací z doby renesnace k obohacení tohoto významného projektu. Tímto komponovaným vystoupením začíná další éra zajímavých projektů, v nichž ve spolupráci s tanečníky, divadelníky i jinými umělci z různých koutů naší země i ze zahraničí vznikají originální historicky zaměřená vystoupení.


Hlavní náplní roku 2012 bylo pásmo vystoupení s názvem "Ze zámku i podzámčí". Ve spolupráci se spřátelenými soubory jsme s naším programem, poukazujícím na krásy renesanční kultury procestovali řadu míst. V červenci tohoto roku jsme měli tu čest zúčastnit se prestižního Mezinárodního festivalu Janáčkovy Hukvaldy, kde jsme s tanečním souborem Campanello z třeboňského zámku sklidili velké ovace. Naše vystoupení jste ale měli možnost slyšet a vidět také například na Bienále flétnových souborů v Boskovicích, v Praze, Českých Budějovicích, Trocnově a dalších.


V roce 2013 jsme oslavili 25 let od založení souboru. Oslavy jsme spojili s dalším pásmem komponovaných vystoupení, se kterými jsme objeli řadu českých měst. V létě jsme měli možnost své vystoupení ukázat také na historických slavnostech evropského významu "La Giostra Cavalleresca d'Europa" v italské Sulmoně.

V následujícím roce se nám podařilo s naším programem "Renesanční kejklování" dobýt další kousek Evropy. Zavítali jsme na velmi pohostinný řecký ostrov Zakynthos v rámci slavností Giostra di Zante. Od jara máme také novou podporu ve vedení souboru - naše dlouholeté členky Terezu Bořuckou a Renatu Pyšíkovou mladší.

Loňský rok se nesl hlavně ve znamení soutěžních i nesoutěžních přehlídek. Moc pěkná první a druhá místa jsme nasbírali na jesenickém Jarním petrklíči a na Českolipské píšťalce, navštívili jsme také Teplické flautohry. Na podzim nám přibyla pěkná řádka nových a moc šikovných spoluhráčů, a tak se těšíme na další sezónu.Členové souboru

Věra Hanzalíková – zakladatelka a dlouholetá vedoucí souboru. ...

Nabídka vystoupení

Vystupujeme na hradech i zámcích, historických slavnostech, v ...

Historie souboru

Tradice Krumlovských pištců začíná již v roce 1988, kdy paní ...

SESSION (c) 2014 Jakékoliv kopírování a šíření obsahu serveru KRUMLOVŠTÍ PIŠTCI, o.s. bez písemného souhlasu provozovatele je zakázáno
 
© 2010